Dołącz do nas

Porady Kierowco, co widzisz?

05-09-2018

Kierowco, co widzisz?

Podczas prowadzenia auta dobry wzrok to podstawa – ryzyko spowodowania wypadku przez kierowcę o zbyt słabej ostrości wzroku jest większe niż u osób, które nie mają takiej wady. Niestety wielu kierowców, którzy w momencie zdawania testu na prawo jazdy mieli dobry wzrok, nie zauważa pogorszenia jakości widzenia i naraża siebie oraz innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo.

Badacze szacują, że ok. 2-3% kierowców nie spełnia prawnych wymagań dotyczących jakości widzenia*. Tymczasem im później dostrzeżemy znak drogowy lub przeszkodę na drodze, tym mniej mamy czasu na reakcję.

Wielu kierowców bagatelizuje kwestię badania wzroku, mimo że ostatni raz przechodzili je przed zdawanym w młodości egzaminem na prawo jazdy. Natomiast ryzyko pogorszenia się jakości widzenia wzrasta wraz z wiekiem i dlatego zaleca się przeprowadzenie badania co cztery lata, a nawet częściej w przypadku osób po 40 roku życia.

Zagrożenie na drodze mogą stwarzać również osoby, które wiedzą o swojej wadzie wzroku, ale uważają, że jest ona na tyle niewielka, że nie przeszkadza w prowadzeniu samochodu. Jeśli okulista stwierdził u nas konieczność prowadzenia auta w soczewkach lub okularach korygujących, naszym obowiązkiem jest się do tego stosować. Dostrzegając znaki czy zagrożenie na drodze zbyt późno, możemy wykonywać gwałtowne manewry, co z kolei może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

* The Royal College of Optometrists

Źródło: RenaultKomentarze