Wróć na górę
Włącz ekomyślenie i pamiętaj, że akumulator nie lubi majsterkowiczów!
08
04.2019

Włącz ekomyślenie i pamiętaj, że akumulator nie lubi majsterkowiczów!

Bardzo ważną informacją na temat akumulatora jest ta dotycząca zawartych w nim substancji chemicznych. Są one bowiem szkodliwe i potencjalnie niebezpieczne nie tylko dla nas i zamontowanych w samochodzie komponentów układu elektrycznego, ale też dla środowiska naturalnego.

Z uwagi na bezpieczne użytkowanie akumulatora, jak również na ekologię i związaną z nią ochronę przyrody, konieczne jest realizowanie kampanii edukacyjnych, których celem jest zwiększenie świadomości kierowców na temat tego, jak właściwie postępować z akumulatorem.

Istotne jest jednak nie tylko to, jaki akumulator wybraliśmy oraz to, jak go eksploatujemy, biorąc pod uwagę nasz indywidualny styl jazdy i ogólne warunki użytkowania. Ważny jest też sposób, w jaki przeprowadzamy jego przeglądy i finalnie to, jak się go „pozbywamy”, wymieniając stary akumulator na nowy.

Biorąc pod uwagę między innymi kontrolę akumulatora i jego konserwację, kluczowe jest na przykład to, byśmy korzystali ze wsparcia doświadczonego sprzedawcy lub mechanika. Samodzielne majsterkowanie czy rozbieranie akumulatora skutkować może uszczerbkiem na zdrowiu, uszkodzeniem samochodu i wreszcie skażeniem środowiska toksycznymi substancjami, takimi jak elektrolit czy ołów i jego związki.

Sama wymiana akumulatora również powinna się odbywać z udziałem fachowca. Unikniemy w ten sposób nieprawidłowego montażu i uszkodzenia akumulatora, przy czym warto zauważyć, że przy tej okazji także może dojść do wycieku szkodliwych substancji. Jeśli jednak zdecydujemy się przeprowadzić samodzielny przegląd i konserwację, pamiętajmy o tym, by zapoznać się obowiązkowo z instrukcją obsługi akumulatora i wskazówkami ujętymi w książce pojazdu.

Finalnie, zadbajmy też o to, by korzystając z wiedzy i doświadczenia eksperta, wymienić akumulator na nowy, optymalny dla naszego auta model – oddając zużyty w celu recyklingu do punktu sprzedaży lub specjalistycznego punktu zbiórki. Dlaczego warto to zrobić? Odpowiedź jest prosta! Nie dość, że przyczyniamy się w ten sposób do ochrony środowiska, wypełniając obowiązek każdego kierowcy, to unikamy też opłaty depozytowej, zaoszczędzając pieniądze.