Wróć na górę
Jak wymienić akumulator w motocyklu?
#27
porada

Jak wymienić akumulator w motocyklu?

Dla wielu właścicieli jednośladowców szczególnie rozpoczęcie sezonu motocyklowego oznacza moment weryfikacji stanu akumulatora ich maszyny. Tym bardziej że kilkumiesięczna przerwa w jeździe nie wpływa dobrze na jego stan. Jeżeli zaistnieje zatem taka potrzeba – jak wyjąć i prawidłowo wymienić akumulator? Podpowiadamy w niniejszym artykule krok po kroku! Zapraszamy do dalszej lektury.

Jak wymienić akumulator? Zacznij od kupna właściwego modelu

Wymiana akumulatora prędzej czy później będzie dotyczyć każdego motocykla, a to z uwagi na specyfikę jego eksploatacji, czyli sezonowość. Nieużywany i nieodpowiednio w tym czasie traktowany akumulator bardzo często po zimie nie nadaje się do ponownego użytkowania. Trzeba go wymienić. Zanim jednak tego dokonasz, sprawdź, jaki akumulator będzie najlepszy dla Twojego jednośladu, np. za pomocą wyszukiwarki.

Jak wyciągnąć akumulator i co robić w dalszej kolejności? Oto wskazówki

Jak prawidłowo wyciągnąć akumulator? Zacznij od zdemontowania siedzenia, gdyż najczęściej jest on położony zaraz za silnikiem, pod siedzeniem kierowcy. Odkręć pokrywę zabezpieczającą plastikowy boks, w którym zazwyczaj zamontowany jest akumulator.
W tej chwili powinieneś już mieć do niego dostęp. Teraz odłącz klemy: najpierw masę (najczęściej przewód czarny), a następnie plus (czerwony). Wyjmij akumulator z motocykla, wyczyść skrzynkę i klemy ze wszelkich zabrudzeń.

Przygotuj nowy akumulator – (jeśli zawiera dodatkowy pojemnik w zestawie, napełnij go elektrolitem wg instrukcji). Włóż go do skrzynki, dokręć klemy i mocowania.
Pamiętaj! Jako pierwszy podłącz plus (czerwony przewód), dopiero potem minus (czarny). Ewentualnie posmaruj od zewnętrz wazeliną połączone z mocowaniami klemy (nigdy nie stosuj wazeliny czy innych smarów pomiędzy połączeniami, gdyż powłoka taka będzie stanowić niepożądany izolator).

Zamknij skrzynkę i ponownie zamocuj siedzisko kierowcy. Pamiętaj, aby nie powstały niepotrzebne luzy – mogą spowodować przesuwanie siedziska lub akumulatora w czasie jazdy.

Jak postępować po dokonaniu wymiany akumulatora?

Nie zapominajmy, że z zagadnieniem jak wymienić akumulator, powiązana jest niezwykle istotna kwestia, jaką jest prawidłowa jego utylizacja.

Niewątpliwie wygodną opcją jest pozostawienie zużytego akumulatora w sklepie, w którym dokonujemy zakupu nowego. Nie jest to obligatoryjne, ale sprzedawca musi wówczas pobrać opłatę depozytową w wysokości 30 zł. Zostanie ona zwrócona, jeśli w ciągu 30 dni dostarczymy do sklepu wysłużoną baterię. To zatem rozwiązanie korzystne i zarazem dogodne finansowo.

Starą baterię z powodzeniem można również sprzedać w skupach akumulatorów. Należy podkreślić, że akumulatora nie wolno wyrzucać do odpadów komunalnych. Można go natomiast oddać bezpłatnie do lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Przekazanie wyeksploatowanego akumulatora do właściwej placówki zajmującej się recyklingiem zużytych baterii tego typu lub podmiotowi, który go tam dostarczy, jest obowiązkiem każdego kierowcy.