Wróć na górę
Włącz ekomyślenie i dowiedz się, co wpływa na żywotność twojego akumulatora!
15
05.2019

Włącz ekomyślenie i dowiedz się, co wpływa na żywotność twojego akumulatora!

To, jak długo będzie nam służyć akumulator zależy w dużej mierze od nas. O czym należy więc pamiętać w kontekście zachowania jego żywotności? Ważny jest m.in. właściwy dobór akumulatora, przy czym nie zawsze ten o większej pojemności oznacza większą efektywność.

Za skrócenie jego żywotności odpowiada również jazda na krótkich dystansach, przy jednoczesnym wykorzystaniu większości zainstalowanych w samochodzie urządzeń oraz okresy samorozładowania spowodowane nieregularnym czy rzadkim użytkowaniem samochodu. Niekorzystnie działa na akumulator także pogoda. Co więcej, na efektywność jego pracy wpływają zarówno temperatury wysokie, które sprzyjają wspomnianemu wcześniej samorozładowaniu oraz temperatury niskie, które zwiększają pobór energii w przypadku rozruchu. Groźne dla naszego akumulatora są również wszelkie uszkodzenia obudowy, które warunkują konieczność jego wymiany i zagrażać mogą naszemu bezpieczeństwu oraz innym znajdującym się w samochodzie elementom instalacji elektrycznej. Na koniec wspomnieć należy o przeładowaniu, które może skutkować nieodwracalnym zniszczeniem akumulatora, a do którego dochodzi zazwyczaj w wyniku niepoprawnego ładowania – bez użycia inteligentnego prostownika lub na skutek niesprawności alternatora.

Nie bez znaczenia w przypadku akumulatora jest również to, jak często dbamy o jego kontrolę. Właściwie przeprowadzone badanie potrafi wykluczyć potencjalne problemy i daje nam pewność, że akumulator jest w odpowiednim stopniu naładowany. Taka kontrola jest ważna także dlatego, że nierzadko zdarza nam się wymieniać akumulator na nowy, zakładając, że jest on niesprawny, a w rzeczywistości jest on tylko niedoładowany. Biorąc więc pod uwagę toksyczność i szkodliwość substancji, które go tworzą, zadbajmy o stan środowiska naturalnego i upewnijmy się, że akumulator posłuży nam jak najdłużej.

Jeśli jednak będziemy zmuszeni nasz akumulator wymienić, wybierzmy taki, który zgodny będzie z zaleceniami producenta samochodu i odpowiadać będzie jego zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Pamiętajmy przy tym, że akumulator jest jednym z najlepiej przetwarzalnych produktów konsumenckich na świecie, a jego części składowe można ponownie wykorzystać w ponad 95%. Podsumowując, warto zadbać o jego recykling, oddając stary lub zużyty akumulator do punktu sprzedaży lub punktu zbiórki.