Wróć na górę
Jak odpalić samochód przy użyciu kabli rozruchowych?
#9
porada

Jak odpalić samochód przy użyciu kabli rozruchowych?

Zima i mróz tradycyjnie nie ułatwiają życia kierowcom. Nie możesz odpalić pojazdu, ponieważ rozładował się w nim akumulator? Nie wiesz, jak ponownie uruchomić samochód i czy zwrócić na coś szczególną uwagę przy rozruchu silnika? Przy ładowaniu akumulatora najważniejsza jest kolejność działań, trzeba być bowiem świadomym istnienia niebezpieczeństwa jego wybuchu. Przeczytaj poniższe porady i dowiedz się więcej na ten temat!

Krok po kroku – jak uruchomić samochód, stosując kable rozruchowe

Odpalenie pojazdu za pomocą kabli rozruchowych nie jest trudne, wystarczy znajomość kilku podstawowych zasad. Jak zatem w takim przypadku w pełni bezpiecznie uruchomić samochód?

Rozpoczynamy od ustawienia samochodów przodem do siebie, upewniając się, że się nie stykają (zapobiegnie to powstaniu zwarcia). Następnie wyłączamy wszystkie urządzenia w pojazdach, otwieramy ich maski i łączymy kablami rozładowany akumulator z akumulatorem drugiego auta. Czerwonym kablem podłączamy bieguny dodatnie, a następnie czarny kabel (rzadziej niebieski) podłączamy do tzw. masy inaczej uziemienia, czyli do metalowej, nielakierowanej części auta z rozładowanym akumulatorem). Nie bez znaczenia jest również rodzaj kabli a w zasadzie ich jakość. Dobre przewody powinny być w stanie przewodzić prąd o natężeniu min. 400 A. Uruchamiamy silnik sprawnego samochodu (dobrze jest na początku dodać nieco więcej gazu, aby podwyższyć obroty, przesyłając w ten sposób więcej prądu). Po około 2-3 minutach próbujemy uruchomić nasz samochód. Jeśli się udało, nie gasimy go, tylko odłączamy kable w odwrotnej kolejności (najpierw ujemne, potem dodatnie), zamykamy maskę i ruszamy w dalszą podróż.

Miej świadomość, że…

Uruchamianie auta przy pomocy kabli rozruchowych stanowi jedynie wyjście awaryjne i nie zawsze jest dozwolone w przypadku niektórych typów samochodów. W sytuacji kryzysowej część kierowców zastanawia się jednak, jak naładować akumulator bez prostownika. Jeśli do przejechania mamy niewielką odległość, akumulator może nie zdążyć się naładować w czasie jazdy i po zatrzymaniu samochód ponownie nie odpali. Z tego względu koniecznie należy skorzystać z prostownika – skontrolować napięcie akumulatora i doładować go. Ponadto przyjęcie tak dużego ładunku energii, w tak krótkim czasie, ma niekorzystny wpływ na akumulator. Dlatego kabli rozruchowych używaj jedynie w wyjątkowych okolicznościach.