Wróć na górę

Ruszyła akcja Centra Mocy. Sprawdź stan swojego akumulatora.

O tym, czym są Centra Mocy dowiesz się m.in. z filmu, w którym Adam Klimek w towarzystwie eksperta z firmy Exide – Krzysztofa Najdera, tłumaczy zasady realizowanej właściwie diagnostyki akumulatorów i przedstawia sposoby na to, jak takie badanie – choć w ograniczonym zakresie – samemu przeprowadzić.

Najlepiej jednak zdecydować się na bardziej profesjonalny przegląd i odwiedzić Centrum Mocy, w którym poznasz dokładnie stan swojego akumulatora.

Badanie wykonywane jest bezpłatnie w jednym z kilkuset Centrów Mocy w całej Polsce i realizowane jest w miejscach, które zajmują się nie tylko dystrybucją akumulatorów, ale też ich specjalistyczną diagnostyką, z wykorzystaniem odpowiedniego testera.

6 przyczyn spadku żywotności akumulatora

Źle dobrany akumulator

Nieprawidłowy dobór akumulatora obniża jego żywotność i skuteczność działania, dlatego przy zakupie nowego akumulatora należy się kierować zaleceniami producenta samochodu i / lub dedykowanymi do tego celu wyszukiwarkami.

Ekstremalne temperatury

Na efektywność akumulatora wpływa m.in. pogoda i klimat. Większy pobór energii wymaganej do rozruchu związany jest z bardzo niskimi temperaturami, wysokie temperatury natomiast powodują jego szybsze samo-rozładowanie.

Luzy w mocowaniu i uszkodzenia obudowy

Defekty zewnętrzne związane z obudową mogą skrócić jego żywotność, a w dłuższej perspektywie, również zagrażać bezpieczeństwu użytkownika oraz innym elementom znajdującym się w obrębie uszkodzonego akumulatora.

Krótkie podróże

Mniejsza niż przewidywana żywotność akumulatora jest często efektem przemierzania krótkich tras i używania jednocześnie wielu urządzeń elektrycznych, którymi naszpikowane są współczesne samochody.

Przedłużone okresy samorozładowania

Samorozładowanie dotyczy wszystkich akumulatorów kwasowo-ołowiowych, a jego tempo zależy od warunków, w których dany akumulator jest przechowywany oraz od użytej w nim technologii.

Przeładowanie

Przeładowanie akumulatora może nieodwracalnie go niszczyć, dlatego do samodzielnego ładowania zaleca się inteligentne prostowniki z automatyczną kontrolą poziomu temperatury i naładowania.