Wróć na górę
Zmiany w przepisach poprawiły bezpieczeństwo na drogach
16
04.2016

Zmiany w przepisach poprawiły bezpieczeństwo na drogach

Jak wynika z doniesień prasowych oraz z policyjnych statystyk, na polskich drogach jest bezpieczniej. Oznacza to mniejszą liczbę wypadków, a tym samym zabitych i rannych. Coraz mniej osób decyduje się także na kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu. W porównaniu z pierwszymi miesiącami 2015 r. policja odnotowała spadek wypadków drogowych o blisko 9% oraz o 14% mniej ofiar śmiertelnych, a także o 7% mniej rannych.

Porównując ze sobą statystyki drogowe z pierwszego kwartału 2016 roku do tego samego okresu w roku ubiegłym, widać utrzymującą się tendencję spadkową przy liczbie wypadków drogowych. W pierwszych miesiącach 2016 roku doszło do 6 188 wypadków – o 614 mniej niż na początku 2015 roku. W tym samym okresie zginęło na drogach 549 osób, co oznacza, że liczba ofiar śmiertelnych spadła o 88. Doszło do 86 288 kolizji drogowych – co ciekawe w tym przypadku zanotowano wzrost o ponad 3%. Najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych była jak zawsze nadmierna prędkość, a następnie: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych.

Na początku 2016 r. policjanci zatrzymali 22 526 nietrzeźwych kierowców, natomiast w analogicznym okresie 2015 r. nietrzeźwych za kierownicą było o ponad 21 proc. więcej. Poprawie uległa też świadomość polskich kierowców oraz kultura jazdy.

Według policji na polepszenie sytuacji na drogach wpłynęło zaostrzenie sankcji karnych, stosowanych wobec kierowców łamiących przepisy prawa oraz wprowadzenie nowych rozwiązań, dotyczących m.in. zatrzymywania prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Policjanci dysponują także coraz większą liczbą urządzeń, dzięki którym mogą częściej kontrolować m.in. prędkość pojazdów i trzeźwość kierowców.

Źródło: moto.onet.pl; Policja