Wróć na górę
Zmiany w prawie dla młodych kierowców
21
08.2015

Zmiany w prawie dla młodych kierowców

Okres próbny trwający 2 lata od momentu otrzymania uprawnień, udział w kursach doszkalających, czy obowiązek oznaczenia pojazdu zielonym listkiem – to tylko niektóre ze zmian, jakie czekają osoby, które po 4 stycznia 2016 otrzymają prawo jazdy kategorii B.

Zielony listek

Od stycznia 2016 roku, każdy nowy kierowca przez 8 miesięcy od momentu otrzymania prawa jazdy zobowiązany będzie poruszać się pojazdem oznakowanym zielonym listkiem. Nalepka przestawiająca liść klonowy na białym tle ma informować innych uczestników ruchu drogowego, że pojazdem kieruje początkujący kierowca, dlatego jeżeli zauważymy tak oznakowany pojazd, warto zachować ostrożność i zastosować zasadę ograniczonego zaufania. Dodatkowo przez 8 miesięcy „nowy” kierowca nie będzie mógł podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy, ani osobiście wykonywać działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B.

Dodatkowe szkolenie

Kolejną nowością dla świeżo upieczonych kierowców będzie obowiązkowy udział w praktycznym i teoretycznym kursie doszkalającym (pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od wydania prawa jazdy). Szkolenie teoretyczne będzie przeprowadzane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Kierowcy zapoznają się na nim z czynnikami wpływającymi na bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematyką wypadków drogowych oraz psychologicznymi aspektami kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu drogowym. Druga część kursu to godzinne szkolenie praktyczne z techniki jazdy. Elementy, jakie przećwiczą kierowcy, to: jazda w zakręcie, hamowanie awaryjne na wprost, hamowanie w zakręcie przy zróżnicowanych prędkościach z wyłączonymi, a następnie z włączonymi systemami bezpieczeństwa (ABS, ESP). Oba kursy będą płatne – łącznie uszczuplimy swój portfel o 300 zł.

Prędkość

Przez pierwsze dwa lata od otrzymania uprawnień kierowcy będą zobligowani do przestrzegania prędkości 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza terenem zabudowanym oraz 100 km/h na dwujezdniowej drodze ekspresowej oraz na autostradzie. Ponadto jeżeli w dwuletnim okresie próbnym kierowca popełni dwa wykroczenia przeciw bezpieczeństwu w ruchu drogowym, okres próbny zostanie wydłużony o kolejne 2 lata. Trzecie wykroczenie oznacza cofnięcie uprawnień.