Wróć na górę
Z psem w podróży
16
08.2015

Z psem w podróży

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, dlatego właściciele czworonogów wybierając się w podróż, chętnie zabierają je sobą. Pojawia się jednak problem, w jaki sposób je bezpiecznie przetransportować? 

Co na to przepisy?

W Polsce przepisy ruchu drogowego nie określają wprost, jak kierowca powinien transportować swojego pupila. Warto jednak pamiętać, że policja na podstawie art. 60 pkt. 1 kodeksu drogowego może uznać sposób przewożenia psa za zagrażający bezpieczeństwu pasażerów auta lub innych uczestników ruchu i wystawić mandat w wysokości 200 zł.

Zwierzę, które przez właściciela nie zostało odpowiednio zabezpieczone, podczas nagłego hamowania zostaje bezwładnie wyrzucone do przodu. Uderzając w szybę, w fotele albo w pasażerów, staje się zagrożeniem.

Aby nie narażać zdrowia i życia swojego pupila oraz uniknąć nieprzyjemności i kosztów, warto wcześniej zaplanować podróż. Zadbajmy o zabezpieczenie i przymocowanie zwierzęcia tak, by nie przeszkadzało podczas prowadzenia auta oraz miało stały dostęp do świeżego powietrza, zwłaszcza podczas upałów.

O czym pamiętać?

Psa najlepiej umieścić na tylnym siedzeniu i przypiąć go do pasów specjalnymi szelkami. Na rynku można dostać modele wyposażone w uchwyty mocujące do gniazd pasów bezpieczeństwa. Użycie takich szelek to dobry sposób, aby ochronić czworonoga w przypadku gwałtownego hamowania czy kolizji. Dobrym sposobem, szczególnie w przypadku większych czworonogów, jest przewożenie ich w specjalnych klatkach w bagażniku, pod warunkiem jednak, że dysponujemy autem typu kombi lub van. Właściciele mniejszych psów mogą zastanowić się nad specjalnym kojcem lub mniejszą klatką transportową.

Pamiętajmy, że czworonogi znoszą upały dużo gorzej niż ludzie. Dbajmy o to, aby co dwie, trzy godziny zatrzymać się, wyprowadzić oraz napoić psa. Nigdy nie zostawiajmy pupila samego w samochodzie w słoneczne dni – samochód nagrzewa się bardzo szybko, więc przebywanie w takiej kabinie staje się śmiertelną pułapką – ostrzegają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Źródło: Renault