Wróć na górę
Wyprzedzanie na wagę złota
06
03.2015

Wyprzedzanie na wagę złota

Manewr wyprzedzania jest dla kierowców jednym z najbardziej ryzykownych i zarazem najtrudniejszych. Wymaga błyskawicznej oceny sytuacji na drodze i umiejętności dynamicznego posługiwania się skrzynią biegów. Moment nieuwagi lub brawura mogą kosztować życie.

Bądź cierpliwy

Wyprzedzanie wiąże się często ze zmianą pasa ruchu, a niekiedy z jazdą pod prąd, dlatego ten manewr uznaje się za jeden z najbardziej ryzykownych. W zachowaniu bezpieczeństwa może nam pomóc kilka zasad. Zdarza się, że warunki do wyprzedzania nie są korzystne – z naprzeciwka stale jadą samochody, nie mamy odpowiednio dużo miejsca na wykonanie manewru, a wszystkiemu towarzyszy słaba widoczność. W takiej sytuacji należy przede wszystkim być cierpliwym. Niestety, wielu kierowcom brakuje cierpliwości i wyprzedzają w niedozwolonych, niebezpiecznych miejscach – na zakręcie, przed górką, na skrzyżowaniu, albo na podwójnej linii ciągłej. Dla zyskania kilku minut są skłonni ryzykować życie. Czy warto?

Zanim zaczniesz wyprzedzać

Przede wszystkim kierowca powinien upewnić się, czy wyprzedzanie w danym miejscu jest dozwolone oraz ocenić, czy w ogóle jest to możliwe. Przed wykonaniem manewru należy oszacować m.in. czy widoczność jest wystarczająco dobra, jaki odcinek prostej drogi mamy przed sobą oraz z jaką prędkością poruszają się wyprzedzane samochody – wyjaśnia Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Kiedy mamy pewność, że wykonanie manewru będzie bezpieczne, włączmy kierunkowskaz i zasygnalizujmy innym uczestnikom ruchu nasz zamiar. Wyprzedzanie jest niebezpiecznym manewrem głównie dlatego, że złe oszacowanie odległości może skutkować zderzeniem czołowym z pojazdem z naprzeciwka. Prędkości obu pojazdów się sumują, co oznacza, że nawet  jeśli prędkość każdego z osobna wynosi 40 km/h, to ich sumaryczna prędkość wyniesie już 80 km/h.

Przed wykonaniem manewru wyprzedzania należy oszacować m.in. czy widoczność jest wystarczająco dobra, jaki odcinek prostej drogi mamy przed sobą oraz z jaką prędkością poruszają się wyprzedzane samochody.

Prędkość i biegi

Wykonując manewr pamiętajmy, by wrzucić odpowiedni bieg i zapewnić optymalne przyspieszenie w trakcie wyprzedzania. Jeśli jedziemy np. na 4 albo 5 biegu przy prędkości 50-60 km/h, powinniśmy koniecznie zredukować bieg– radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Wybrany bieg powinien pozwolić na wykonanie całego manewru bez konieczności zmiany biegu w trakcie wyprzedzania, aż do momentu powrotu na swój pas ruchu. Manewr wyprzedzania należy wykonać spokojnie, ale dynamicznie.

Jak bezpiecznie wyprzedzać?

  1. Upewnij się, że masz dobrą widoczność i wystarczająco dużo miejsca do wykonania manewru.
  2. Upewnij się, czy kierowca jadący przed nie rozpoczął już manewru wyprzedzania, a pojazd za nie zasygnalizował wykonania tego manewru.
  3. Trzymając odstęp od wyprzedzanego pojazdu, wykonaj manewr w możliwie jak najkrótszym czasie, a zjeżdżając z powrotem na swój pas pamiętaj, aby nie zajeżdżać drogi wyprzedzanemu kierowcy.
  4. Zachowaj szczególną ostrożność i bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub innego uczestnika ruchu. Pamiętaj, że odstęp od jednośladu czy kolumny pieszych nie może być mniejszy niż 1 metr.
  5. Pamiętaj, że wyprzedzanie zabronione jest na przejściu dla pieszych, skrzyżowaniu, przejazdach dla rowerzystów oraz na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim (chyba, że ruch kierowany jest przez uprawnioną osobę bądź sygnalizator świetlny).