Wróć na górę
Trudne warunki pogodowe
08
05.2015

Trudne warunki pogodowe

Gwałtowne burze, porywisty wiatr oraz obfite opady deszczu czy gradu mogą spotkać na drodze każdego kierowcę. Jak się zachować podczas zmiennych warunków atmosferycznych? 

Wiatr

Na silnepodmuchy wiatru narażone są zwłaszcza auta jadące przez mosty i nieosłonięte odcinki dróg – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. W sytuacji, gdy przez silne powiewy wiatru zaczynamy tracić kontrolę nad pojazdem, mocno trzymajmy kierownicę i zatrzymajmy auto (w miejscu oddalonym od ruchliwej drogi oraz przejazdu kolejowego) – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

W czasie silnych podmuchów kierowcy powinni delikatnie dostosować ustawienie kół do kierunku wiatru, tak aby zrównoważyć jego siłę – mówią trenerzy. Ponadto warto pamiętać o podstawowej zasadzie, jaką jest dostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych i zwiększenie dystansu do poprzedzającego pojazdu do minimum 3 sekund.

W czasie silnych podmuchów kierowcy powinni delikatnie dostosować ustawienie kół do kierunku wiatru.

Opady deszczu i burze

Odpowiednią reakcją na nagłe, silne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne jest zatrzymanie pojazdu na poboczu z dala od drzew oraz włączenie świateł awaryjnych. Pozostańmy w aucie i unikajmy kontaktu z metalowymi elementami do momentu, aż burza ustanie. Gdy nie mamy możliwości zatrzymania auta, zwolnijmy i utrzymujmy bezpieczny odstęp od samochodu jadącego przed nami (na mokrej drodze odcinek hamowania zwiększa się nawet dwukrotnie).

Podczas burzy wybierzmy jazdę autostradą lub drogą ekspresową – unikniemy problemów związanych z zatarasowaniem drogi przez złamane konary i drzewa. Dodatkową przeszkodą podczas silnych opadów jest woda wydostająca się spod kół pojazdów, która często zalewa przednią szybę, ograniczając widoczność.

Kiedy pogoda nagle się zmieni i zza chmur wyjdzie słońce, pamiętajmy by nie tracić koncentracji. W trakcie ulewy kierowcy często zwalniają z powodu ograniczonej widoczności, ale po opadach, gdy tylko wyjdzie słońce, dynamicznie przyspieszają, zapominając, że zwykle w takich sytuacjach nawierzchnia drogi jest nadal mokra. Może dojść do akwaplanacji, czyli wodnego poślizgu – ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Gradobicie

Gradobicie najlepiej przeczekać, zatrzymując auto i pozostając w jego wnętrzu. Starajmy się ustawić auto pod takim kątem, aby grad padał na przód auta – szyby przednie są wzmacniane i tym samym znacznie mniej podatne na pękanie niż te boczne i tylne.

Źródło: Renault