Wróć na górę
Pojazdy uprzywilejowane – reaguj!
19
11.2015

Pojazdy uprzywilejowane – reaguj!

Słyszany z daleka sygnał syreny i pojawiające się w lusterku niebieskie światła powodują najróżniejsze reakcje kierowców na drodze. Często nie mają oni świadomości, ile od nich zależy.

Pojazdy uprzywilejowane stanowią oddzielną, opisaną przepisami kategorię pojazdów. Oprócz straży pożarnej, policji i zespołów ratownictwa medycznego pojazdami uprzywilejowanymi mogą być samochody m.in.: sił zbrojnych, służby więziennej, służby parku narodowego, Inspekcji Transportu Drogowego, Biura Ochrony Rządu i kontroli skarbowej.

Samochód uprzywilejowany uczestniczy w akcji ratowania życia, zdrowia lub mienia. Może również być używany do zapewniania bezpieczeństwa funkcjonariuszom państwowym, którym przysługuje ochrona. Powinien być zauważalny, dlatego wysyła błyskowe sygnały świetlne w kolorze niebieskim, a gdy osłania kolumnę – dodatkowo czerwonym. Oprócz sygnałów świetlnych używa sygnału dźwiękowego o zmiennym tonie, a także ma włączone światła mijania albo drogowe.

Pojazd uprzywilejowany na drodze wymaga nie tylko szczególnej uwagi, ale i troski o to, by jego przejazd przebiegał bez zakłóceń. Kierowcy powinni ułatwić przejazd samochodowi uprzywilejowanemu – zjechać z drogi, a w razie konieczności zatrzymać się. Czasami wystarczy dojechać do krawężnika, by karetka czy policja minęła nas bez problemu – mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODA.

Niereagowanie na chcący przejechać pojazd uprzywilejowany może skończyć się mandatem w wysokości 250 zł oraz otrzymaniem 5 punktów karnych. Za wyprzedzenie takiego pojazdu na terenie zabudowanym grozi 300 zł mandatu oraz 3 punkty karne.

Niewielu kierowców wie, że wykroczenie nie zostanie popełnione, jeżeli w celu ustąpienia drogi pojazdowi uprzywilejowanemu z zachowaniem szczególnej ostrożności przejedziemy przez skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Bądźmy wyczuleni na obecność pojazdów uprzywilejowanych. Nasza nieuwaga, roztrzepanie czy brak wyobraźni mogą sprawić, że zabraknie kilku cennych sekund do udzielenia pomocy. Przewidujmy i reagujmy rozważnie, abyśmy wszyscy czuli się bezpieczniej.

Źródło: ŠKODA