Wróć na górę
Pieszy z pierwszeństwem. Szykują się zmiany w prawie
30
09.2016

Pieszy z pierwszeństwem. Szykują się zmiany w prawie

Rocznie na polskich drogach ginie blisko 1800 pieszych, co stanowi 35% wszystkich ofiar, wypadków drogowych. Do potrąceń pieszych najczęściej dochodzi w obszarach zabudowanych oraz na przejściach dla pieszych.* Aby zmniejszyć ilość wypadków, posłowie wyszli z inicjatywą noweli prawa o ruchu drogowym – teraz pieszy będzie najważniejszy.

Obecne prawo o ruchu drogowym zakłada, że: „Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz […] korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.” [Kodeks drogowy – Prawo o ruchu drogowym, Art. 13]

Pierwszy pieszy

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym nastąpi w styczniu 2017 roku. Główną zmianą, jaka będzie miała miejsce, jest przyznanie pierwszeństwa pieszym oczekującym na przekroczenie przejścia dla pieszych. Nie oznacza to jednak, że piesi będą mogli wymuszać pierwszeństwo na drodze – nadal zobowiązani zostaną do zachowania szczególnej ostrożności. Dodatkowo nowy przepis zobliguje ich do zatrzymania się przed wejściem na przejście.

Jedynym wyjątkiem od nowelizacji są tramwaje, przed którymi zasada pierwszeństwa nie będzie obowiązywać.

Kierowca poczeka

Co nowelizacja oznacza dla kierowców? Zmiana w prawie nakłada na kierowców obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, który nie tylko znajduje się na przejściu, ale i oczekuje na możliwość wejścia na nie. W odniesieniu do motorniczych nowela mówi, że mają oni obowiązek zachowania szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych i ustąpić pierwszeństwa, jeśli pieszy znajduje się na przejściu dla pieszych.

Na przejściach w UE

Podobne prawo jak w Polsce, gdzie pieszy ma pierwszeństwo dopiero w momencie wejścia na jezdnię, obowiązuje również w Rumunii, Słowacji, Słowenii i na Węgrzech.

Po wprowadzeniu nowelizacji w styczniu 2017 roku polskie prawo będzie w większym stopniu chronić pieszych i upodobni się do innych państw UE. W Austrii, Belgii, Bułgarii, Czechach, Danii, Holandii, Niemczech i w Szwajcarii kierowca, widząc pieszego zbliżającego się do przejścia dla pieszych i sygnalizującego zamiar przekroczenia jezdni, musi ustąpić mu pierwszeństwa. W Norwegii kierowcy muszą ustąpić nawet, gdy pieszy zbliża się do jezdni i nie sygnalizuje wyraźnie zamiaru jej przekroczenia. Natomiast we Francji kierowcy zobowiązani są do ustąpienia pierwszeństwa także pieszym krążącym w strefie dla pieszych lub strefie gromadzenia się, nawet jeżeli nie wykazują oni wyraźnego zamiaru przejścia przez jezdnię.

* Zagrożenie pieszych na polskich drogach. Analiza danych statystycznych o wypadkach drogowych, CBRD – Instytut Transportu Samochodowego.

EDIT: 1 października Sejm przyjął uchwałę Senatu o odrzuceniu tej nowelizacji Prawa o ruchu drogowym.