Wróć na górę
Odłóż telefon
15
12.2016

Odłóż telefon

Badania pokazują, że wykonywanie połączeń przez kierowcę trzymającego telefon w dłoni podczas jazdy dwukrotnie zwiększa ryzyko wypadku. Z kolei czytanie i wysyłanie wiadomości zwiększa to ryzyko aż 6-krotnie. Obecnie kierowcy prowadząc, nie tylko dzwonią i wysyłają wiadomości, ale także robią zdjęcia i korzystają z Internetu.

Rozkojarzenie

Korzystanie z telefonu podczas jazdy może powodować rozkojarzenie kierowców na poziomie wzrokowym, dźwiękowym i fizycznym*. Rozkojarzenie wzrokowe oznacza, że korzystając z telefonu, kierowcy nie patrzą na drogę i jej otoczenie, ale na ekran; dźwiękowe – kierowca skupia się na dźwięku dzwonka w telefonie i innych sygnałach dźwiękowych, które generuje telefon i w efekcie może nie usłyszeć sygnałów z otoczenia drogi. Natomiast rozkojarzenie fizyczne powoduje sam fakt korzystania przez kierowcę z telefonu, gdy trzyma go dłoni, co spowalnia reakcje i uniemożliwia bezpieczne wykonywanie manewrów. Rozproszenie uwagi pojawia się także, kiedy kierowca myśli o czymś innym, np. o rozmowie prowadzonej przez telefon zamiast o kwestiach związanych z prowadzeniem pojazdu i obserwacją otoczenia drogi.

Korzystanie z telefonu komórkowego powoduje, że kierowcy odrywają także na pewien czas rękę od kierownicy i często nieświadomie, rozkojarzeni i bez pełnej kontroli, przejeżdżają nawet kilkadziesiąt metrów – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Tymczasem kierowca w trakcie jazdy musi szybko przyswoić bardzo wiele bodźców i prawidłowo je przeanalizować, co wymaga pełnego skupienia.

Reakcje i kontrola

Czas reakcji w trakcie korzystania z telefonu jest wolniejszy o 20-40%. Dotyczy to sytuacji takich, jak: hamowanie przed pojazdem, zmiany prędkości czy reakcja na znaki drogowe. – Wolniejszy czas reakcji w połączeniu z trzymaniem telefonu w dłoni oznacza brak pełnej kontroli nad pojazdem. Jazda wyznaczonym pasem ruchu, pokonywanie zakrętów czy jazda po rondzie z telefonem w dłoni jest często trudna do wykonania, a co najważniejsze znacząco zwiększa ryzyko wypadku – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Nawet jeśli rozmawiamy przez telefon za pomocą zestawu głośnomówiącego, w dalszym ciągu jesteśmy rozkojarzeni i nie skupiamy się w pełni na drodze. Dlatego gdy musimy zadzwonić, najlepiej zatrzymajmy się na parkingu lub na stacji benzynowej.

swov.nl, Institute for Road Safety Research

Źródło: Renault