Wróć na górę
Nowe przepisy w ruchu drogowym
26
05.2015

Nowe przepisy w ruchu drogowym

Od 18 maja 2015 roku kierowców obowiązują nowe przepisy w ruchu drogowym. Wielu kierowców już teraz zauważa znaczne uspokojenie ruchu na drogach. Chyba nic dziwnego, skoro w tydzień po wprowadzeniu zmian prawo jazdy odebrano ponad 450 osobom. Jakie naruszenia są karane? Poniżej krótkie podsumowanie.

Zatrzymanie prawa jazdy

Jeżeli w terenie zabudowanym kierowca przekroczy prędkość o 50 km/h, jego prawo jazdy zostanie zatrzymane na trzy miesiące. Okres ten zostanie przedłużony do sześciu miesięcy, gdy, w tym czasie pomimo braku dokumentów, zostanie złapany na prowadzeniu auta. Recydywa grozi całkowitym cofnięciem uprawnień do kierowania pojazdem, aby je odzyskać trzeba spełnić wszystkie wymagania stawiane osobom, które ubiegają się o prawo jazdy.

Uprawnienia do prowadzenia pojazdów na okres trzech miesięcy utracą również kierowcy przewożący więcej pasażerów, niż liczba miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Nietrzeźwi kierowcy

Nowe przepisy wydłużają okres zakazu prowadzenia pojazdów z 10 do 15 lat (minimum 3 lata) dla osób, które dopuściły się kierowania w stanie nietrzeźwości. Dodatkowo osoby te powinny liczyć się z wysokimi karami pieniężnymi – minimum 5 tys. złotych (jeżeli pierwszy raz dokonali takiego wykroczenia) oraz minimum 10 tys. złotych dla zatrzymywanych już wcześniej za jazdę na podwójnym gazie.

Bez uprawnień

W prawie o ruchu drogowym dodano regulację dotyczącą usunięcia z drogi pojazdu na koszt właściciela. Stanie się tak w trybie natychmiastowym, gdy kierowca nie posiada odpowiedniego uprawnienia, utracił je na drodze administracyjnej lub np. przekroczył liczbę 24 punktów karnych. Możliwe jest odstąpienie od tego przepisu, jeżeli samochód zostanie przekazany osobie, która posiada uprawnienia do jego kierowania oraz znajduje się w nim jako pasażer.

Młodzi kierowcy

Nowe przepisy biorą pod uwagę młodych kierowców (do dwóch lat od otrzymania prawa jazdy). Jeżeli w tym okresie dopuszczą się wykroczenia dotyczącego bezpieczeństwa komunikacji (kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, spowodowanie wypadku drogowego), ich uprawnienia do kierowania pojazdem mogą zostać cofnięte. Przepis ten dotyczy również osób mających na swoim koncie trzy wykroczenia związane z zagrożeniem w ruchu drogowym, przekroczenia prędkości o 30 km/h lub kierowania pod wpływem alkoholu. Przepisy te obowiązywać będą do 3 stycznia 2016 r., a osoby z wykroczeniami zostaną objęte nadzorem w ramach okresu próbnego przewidzianego w ustawie o kierujących pojazdami, która wejdzie w życie 4 stycznia 2016 r.