Dołącz do nas

Ogólne Najsłynniejsze na świecie prywatne kolekcje aut

20-11-2017

Najsłynniejsze na świecie prywatne kolekcje aut

Podczas gdy dla wielu posiadanie jednego samochodu to spełnienie młodzieńczego marzenia, trzymanie w garażu dwóch to czysta ekstrawagancja. Ale co powiedzieć o tych, którzy mają ich kilkanaście, kilkaset, a nawet… kilka tysięcy? Przyjrzyjmy się najsłynniejszym na świecie prywatnym kolekcjom aut.

Kolekcja bajecznie bogata

Ponad 5000 – tyle aut liczy prywatna kolekcja sułtana Brunei Hassanala Bolkiaha, prawdopodobnie największa na świecie. Znajduje się w niej 600 Rolls-Royce'ów, ponad 300 egzemplarzy Ferrari, 500 Mercedesów, ponad 360 Bentley'ów i 200 BMW, liczne Porsche, Jaguary i Jeepy. Są wśród nich modele, które zostały stworzone specjalnie dla sułtana i nigdy nie weszły do produkcji, m.in. pierwszy SUV Bentleya z 1994 roku, zabytkowy Rolls-Royce pokryty 24-karatowym złotem oraz Ferrari Venice z pięciodrzwiowym nadwoziem na bazie 456 GT. Prywatna kolekcja sułtana warta jest około 5 miliardów dolarów.

Kolekcja wiecznie kultowa

W garażu Jaya Leno, amerykańskiego komika i prezentera telewizyjnego, znajdziemy ponad 160 aut: od przedwojennych, takich jak Baker Electric z 1909 roku czy 8-litrowy Bentley z 1931 roku, przez Lamborghini Miura P400 z 1967 roku czy Countach z 1986 roku, po współczesnego McLarena F1 GTR. Zawartość hangarów Jaya Leno jest warta 350 milionów dolarów.

Kolekcja niewiarygodnie ciężka

Szejk Hamada bin Hamdana Al Nahyana jest szczęśliwym właścicielem prawdopodobnie największego na świecie egzemplarza Dodge’a Power Wagon, który mierzy około 10 metrów i waży 50 ton. Ponadto posiada kolekcję liczącą około 200 aut, w której znajdują się m.in. Mercedesy Klasy S (każdy w innym kolorze), Dodge Viper, Lamborghini Cheetah, Porsche 911 i Hummery.

Kolekcja całkiem modna

Nie tylko z projektowania ubrań, ale i z kolekcjonowania aut słynie urodzony w 1939 roku Ralph Lauren. W jego garażu mieści się ponad 70 różnych aut, w tym Ferrari 250 GTO oraz 250 Testarossa, McLarena F1 LM, Mercedes 300SL Gullwing oraz Bugatii Veyron i Atlantic Coupe. „Forbes” szacuje wartość kolekcji na co najmniej 300 milionów dolarów.

Kolekcja klasyczna

Czarne Ferrari Enzo, Maserati Quattroporte, Mercedes-Benz 600 Pullman W100, Lamborghini Miura i Aston Martin DB5 – to tylko nieliczne z samochodów, które stoją pod domem Jaya Kaya, brytyjskiego muzyka kojarzonego z formacją Jamiroquai. W sumie artysta posiada ponad 50 aut i stanowią one znaczą część jego majątku szacowanego na 75 milionów dolarów.

Kolekcja wybitnie szybka

Fanem prędkości jest Nick Mason, czyli perkusista słynnego zespołu rockowego Pink Floyd. Jego kolekcję tworzą w większości wyścigowe modele Ferrari. Niemniej obok Ferrari Enzo można znaleźć McLarena F1 GTR, Astona Martina LM18 Le Mans Team Car i model T3, którym w 1978 roku Gilles Villeneuve wygrał Grand Prix Montrealu w Formule 1.

Źródło: pressoffice

 

 

 Komentarze