Wróć na górę
Kradzież auta. Co robić?
20
02.2016

Kradzież auta. Co robić?

W wyniku emocji i stresu, jakie towarzyszą kradzieży auta, kierowcy zapominają, jak powinni się zachować w tej sytuacji i co zrobić w pierwszej kolejności.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą?

Postępując z myślą, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”, warto wyposażyć auto w dodatkowe zabezpieczenia poza fabrycznymi (jakim jest, np. autoalarm): blokadę skrzyni biegów, immobiliser, blokadę kierownicy tzw. fajkę, czy odłączenie zapłonu.

Ważne jest również niestwarzanie „okazji” do kradzieży: parkowanie na parkingach strzeżonych, w miejscach monitorowanych czy nie pozostawianie auta w miejscach powszechnie znanych z kradzieży aut.

W całym zgiełku dnia i licznych obowiązków pamiętajmy o zabezpieczaniu kluczyków i dokumentów przed kradzieżą „kieszonkową”, nie pozostawiajmy ich w bezpośrednim otoczeniu drzwi wejściowych, zwłaszcza niezamkniętych, w pojeździe – w stacyjce, przy odpalonym aucie czy podczas otwierania bramy, kupowania papierosów w kiosku.

Innym skutecznym sposobem na zminimalizowanie skutków jest montowanie urządzeń służących do lokalizowania auta (GPS). Dodatkowo, zadbajmy o ubezpieczenie AC, pamiętając jednocześnie, że podstawą do wypłaty odszkodowania jest posiadanie dowodu rejestracyjnego auta oraz kluczyków – tyle kompletów, ile było zgłoszonych przy zawarciu umowy.

Jak postępować po wystąpieniu kradzieży?

Przede wszystkim zgłaszamy na numer alarmowy policji fakt kradzieży, podając następujące informacje: miejsce kradzieży, markę auta, rocznik, kolor, numer rejestracyjny, cechy szczególne, kiedy samochód był ostatni raz widziany i kiedy stwierdziliśmy fakt utraty auta, ilość paliwa/zasięg. Po zgłoszeniu kradzieży czekamy na przyjazd policji w miejscu, gdzie auto było zaparkowane ostatni raz – tłumaczy instruktor ŠKODA Auto Szkoła, Radosław Jaskulski.

Źródło: ŠKODA