Wróć na górę
Jeden znak, który zmienia wszystko
01
04.2014

Jeden znak, który zmienia wszystko

Znacząco obniża maksymalną dopuszczalną prędkość, zmienia zasady parkowania i postoju oraz pozwala pieszym na spacerowanie środkiem jezdni. D-40, znak rozpoczynający strefę zamieszkania, wprowadza szczególne zasady ruchu drogowego, które niosą duże konsekwencje dla kierowców. Niestety nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Jakie zatem wyjątkowe zasady panują w strefie zamieszkania?

Jedną z najważniejszych reguł, do których należy się stosować w strefie zamieszkania, jest ograniczenie prędkości do 20 km/h. Warto o tym pamiętać, bo kierowca nie zostanie o tym poinformowany standardowym znakiem zakazu (B-33 – ograniczenie prędkości). Podobnie jak w przypadku strefy zabudowanej sam znak informujący o rozpoczęciu strefy nakazuje ograniczenie prędkości.

Tak drastyczne ograniczenie prędkości staje się zrozumiałe, gdy weźmie się pod uwagę inne zasady panujące w strefie zamieszkania. Jadąc wolno, łatwiej jest zauważyć progi zwalniające, które na obszarze za znakiem D-40 nie muszą być dodatkowo oznaczone. Przeoczenie takiego progu (o co nietrudno przy np. mocno świecącym słońcu lub w nocy) i wjechanie na niego z prędkością większą niż 20 km/h może skończyć się kosztowną wizytą u mechanika.

Co ważniejsze w strefie zamieszkania piesi mają pierwszeństwo na każdym odcinku drogi, a dzieciom poniżej 7 lat nie musi towarzyszyć żadna osoba. W praktyce oznacza to, że kierowca prowadzący samochód w strefie zamieszkania powinien zachować szczególną ostrożność, ponieważ w każdej chwili wprost przed maskę samochodu może wybiec kilkuletnie dziecko.

Warto także pamiętać o tym, że wyjeżdżając ze strefy zamieszkania (czyli mijając znak D-41, koniec strefy zamieszkania) kierowca włącza się do ruchu, czyli musi ustąpić pierwszeństwa wszystkim innym uczestnikom ruchu drogowego, a postój jest dozwolony jedynie w wyznaczonych do tego miejscach.