Wróć na górę
Jazda we mgle
01
10.2017

Jazda we mgle

Mgliste wieczory i poranki nie są dla nas niczym obcym, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jak przygotować się do jazdy i jakich zasad przestrzegać, aby droga przebiegła bezpiecznie?

Przed wyruszeniem w trasę warto zapoznać się z prognozą pogody. Pozwoli nam to przygotować samochód na trudne warunki, bądź dostosować swoje plany do panującej za oknem atmosfery. Najważniejszą sprawą, o którą powinniśmy zadbać, jest sprawdzenie, czy wewnętrzne szyby w aucie są czyste i suche. Kolejną, bardzo ważną kwestią, jest sprawdzenie czystości świateł, ponieważ zanieczyszczone klosze powodują rozproszenie światła, co znacznie ogranicza jego zasięg.

Jeśli zdecydujemy się na wyruszenie w trasę pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, jazda będzie od nas wymagać wzmożonej koncentracji i ostrożności. Widoczność podczas mgły jest naprawdę niewielka, co za tym idzie możemy nie zauważyć np. pieszego na poboczu, czy samochodu, który uległ awarii. Dlatego właśnie musimy zwracać szczególną uwagę nie tylko na to, co znajduje się przed samochodem, ale i wokół niego.

Kiedy i jak używać świateł przeciwmgielnych z przodu?

Według zapisów kodeksu ruchu drogowego, świateł przeciwmgielnych możemy używać: „W czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, kierujący jest obowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie”. Warto zwrócić uwagę na słowo „lub” w zapisie. Nie każdy samochód ma przednie światła przeciwmgłowe w wyposażeniu podstawowym. Kolejnym zapisem regulującym sprawę świateł jest: „W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza zamiast świateł mijania kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej”. Oznacza to, że we mgle nie możemy używać świateł do jazdy dziennej, które odbijają się od mgły, pogarszając widoczność i oślepiając innych kierowców.

Kiedy i jak używać świateł przeciwmgielnych z tyłu?

W przypadku świateł przeciwmgielnych tylnych kodeks mówi: „Kierujący pojazdem może używać świateł przeciwmgłowych tylnych, jeśli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła”. Dlaczego stosowanie się do tego przepisu jest tak ważne? Tylne światło przeciwmgłowe ma bardzo dużą moc, jeśli używamy go w dobrych warunkach atmosferycznych, oślepiamy kierowców jadących za nami, co powoduje spore zagrożenie na drodze.

Pamiętajmy także, że przepisy nie regulują szczegółowo zasad używania świateł przeciwmgielnych tylnych i przednich podczas jazdy w mieście, dlatego w tym przypadku powinniśmy zastosować się do przepisów ogólnych, które określają warunki ich używania.

Zwracaj uwagę na linie na drodze – będą Twoim drogowskazem

Kiedy widoczność jest mocno ograniczona, namalowane na jezdni linie powinny być naszym drogowskazem. Dzięki nim łatwiej jest utrzymać prawidłowy tor jazdy. Dodatkowo ostrzegają one o zbliżających się miejscach newralgicznych – np. kiedy linia przerywana nagle przechodzi w ciągłą, oznacza to że zbliżamy się do skrzyżowania, przejścia dla pieszych, ostrego zakrętu lub wzniesienia. W takich sytuacjach powinnyśmy poruszać się jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, a podróżując w kolumnie, podążać za tylnymi światłami poprzedzającego nas pojazdu – oczywiście zachowując odległość, która pozwoli na bezpieczne hamowanie.

Wyprzedzanie we mgle? Zły pomysł!

Jazda samochodem w gęstej mgle zmusza nas do znacznego zmniejszenia prędkości. Prędkość zawsze powinna być dostosowana do warunków panujących na drodze, a w czasie mgły szczególnie. Dlatego warto czasami wstać trochę wcześniej i wcześniej wyjechać, aby nie śpieszyć się w trasie. Należy także unikać wyprzedzania we mgle, jednak jeśli jest taka konieczność, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Należy także zasygnalizować innym uczestnikom ruchu chęć wykonania takiego manewru. W przypadku mocno ograniczonej widoczności, taki manewr można również sygnalizować przy pomocy sygnału dźwiękowego.

Jazda samochodem zawsze powinna być rozważna. We mgle należy zachować szczególną ostrożność i dostosować prędkość do panujących warunków. Nawet jeśli znamy trasę jak własną kieszeń i jeździmy nią niemal codziennie, w trakcie mgły może nas ona zaskoczyć. Podczas ograniczonej widoczności możemy nie zauważyć skrzyżowania, nawet pomimo włączonych świateł. Możemy też natknąć się na inna przeszkodę, jak np. pieszy na poboczu, czy uszkodzony samochód, którego kierowca nie oznaczył go odpowiednio. Pamiętajmy także o regularnym sprawdzaniu sprawności świateł, ponieważ w trakcie mgły możemy dzięki nim uniknąć niemiłych zdarzeń.