Wróć na górę
Jak przechowywać opony zimą?
29
11.2014

Jak przechowywać opony zimą?

Przy wymianie opon z letnich na zimowe nasuwa się pytanie, jak je prawidłowo przechowywać, by zachowały swoje właściwości. Jeżeli chcemy zrobić to na własną rękę, warto trzymać się kilku podstawowych zasad.

Mycie i czyszczenie

Rozpoczynamy od dokładnego umycia każdej z opon. Robimy to przy pomocy letniej wody z odrobiną szamponu samochodowego lub mydła (pamiętajmy, że guma nie lubi chemikaliów, rozpuszczalników, olejów, czy benzyny). Tak umyte opony dokładnie osuszamy i konserwujemy mleczkiem lub pianką na bazie silikonu – przywróci on gumie sprężystość i wyrazisty kolor. Nie zapomnijmy również o felgach, na których gromadzi się ciemny nalot pyłu z układu hamulcowego. Czyścimy je dostępnymi na rynku środkami chemicznymi, uważając, by nie trafiły w nadmiernej ilości na oponę. Uporczywe zabrudzenia, np. ze smoły, usuwamy przy pomocy szmatki zamoczonej w benzynie ekstrakcyjnej. Na koniec warto poświęcić trochę czasu bieżnikowi, usuwając drobne kamyczki przy pomocy twardego, ale tępego narzędzia. Ten zabieg zapobiega odkształcaniu się bieżnika.

Przechowywanie

Miejsce składowania opon powinno być suche, chłodne, osłonięte od promieni słonecznych (czynnik UV ma destrukcyjny wpływ na gumę). Opony na felgach (stalowych, bądź aluminiowych) możemy ułożyć jedna na drugiej, postawić obok siebie lub powiesić na specjalnym stojaku, pamiętając, by cieśnienie w oponach było adekwatne do zaleceń producenta. Jeśli przechowujemy opony bez obręczy, ułóżmy je obok siebie lub w formie stosu (co miesiąc oponę na spodzie należy przełożyć do góry, zapobiegając odkształceniu). Dodatkowo fachowcy zalecają, by w czasie zimy tak przechowywane opony kilka razy obrócić wokół własnej osi.

Pod fachową opieką

Jeżeli jednak nie mamy miejsca w swoim domu, czy garażu, lub brakuje nam czas, oddajmy opony do przechowalni prowadzonych przez dobre warsztaty wulkanizacyjne. Taka opcja to koszt kilkudziesięciu złotych za sezon. Daje przy tym pewność, że opony będą przechowywane bezpiecznie: w odpowiednich warunkach i pod opieką fachowców.