Wróć na górę
Dziecko w foteliku
30
04.2016

Dziecko w foteliku

Dzieci nie są skutecznie chronione poprzez standardowy pas bezpieczeństwa, dlatego wymagają szczególnego zabezpieczenia przed skutkami ewentualnej kolizji lub gwałtownego hamowania. Dla właściwej ochrony potrzebują specjalnie zaprojektowanych fotelików lub urządzeń przytrzymujących.

Kiedy stosować fotelik?

Zgodnie z prawem* dziecko, którego wzrost nie przekracza 150 cm, powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub w urządzeniu przytrzymującym. Obecnie nie ma już znaczenia wiek dziecka (wcześniej przepisy mówiły o konieczności jazdy w foteliku do ukończenia 12 roku życia lub osiągnięcia 150 cm wzrostu). Naszym obowiązkiem jest również dostosowanie urządzenia do masy, wzrostu dziecka oraz zamontowanie go na podstawie zaleceń producenta.

Jeżeli chcemy przewozić dziecko na przednim siedzeniu, pamiętajmy, że przepisy kategorycznie zabraniają, umieszczania fotelika tyłem do kierunku jazdy, gdy aktywna jest poduszka powietrzna.

Za przewożenie dziecka w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami możemy otrzymać mandat w wysokości 150 zł oraz 6 punktów karnych.

Możliwość odstępstwa od przepisów

Wprowadzono kilka odstępstw od przepisów. Przede wszystkim nie dotyczą one taksówek, specjalistycznych środków transportu sanitarnego, pojazdów Policji, Straży Granicznej lub Straży Gminnej (Miejskiej).

Możliwe jest przewożenie dzieci w przedziale 135–150 cm wzrostu na tylnym siedzeniu bez fotelika oraz urządzenia przytrzymującego, jeżeli ze względu na wagę nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego urządzenia (maksymalna waga dla urządzenia to 36 kg).

Dodatkowo dopuszczono przewożenie na tylnym siedzeniu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat. Może być ono przytrzymywane za pomocą pasów bezpieczeństwa pojazdu, gdy dwoje dzieci jest przewożonych w urządzeniach przytrzymujących zainstalowanych na tylnym siedzeniu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego urządzenia.

Jaki fotelik wybrać?

Wybierając fotelik samochodowy dla dziecka, zwróćmy przede wszystkim uwagę na wiek oraz masę ciała dziecka. Wyróżnia się 5 kategorii klasyfikujących takie urządzenia:

Kategoria 0 i 0+  dla dzieci do 2 roku życia o masie nieprzekraczającej 10 kg. W tym wieku głowa dziecka jest stosunkowo duża, a szyja delikatna, dlatego dla zmniejszenia skutków wypadków należy przewodzić dzieci tyłem do kierunku jazdy, w foteliku w kształcie muszli z niezależnymi pasami bezpieczeństwa.

Kategoria 1 dla dzieci w wieku 2-4 lat, o masie ciała od 9 do 18 kg. W tym wieku miednica dziecka nie jest jeszcze całkowicie ukształtowana, dlatego należy korzystać z fotelików z niezależnymi, 5-punktowymi pasami bezpieczeństwa oraz z regulacją dopasowaną do wzrostu dziecka.

Kategoria 2 dla dzieci w wieku 4–7 lat, o masie od 15 do 25 kg. W tej kategorii zaleca się stosowanie urządzeń, które współdziałają z pasami bezpieczeństwa, jakie zamontowano w samochodzie (pas powinien płasko przylegać do miednicy, zachodząc na uda).

Kategoria 3  dla dzieci powyżej 7 roku życia, o masie ciała od 22 do 36 kg. W tym przypadku zaleca się stosowanie poduszki podwyższającej, która jest wyposażona w prowadnice pasów. Pamiętajmy, że górna krawędź zagłówka powinna znajdować się na wysokości wierzchołka głowy dziecka.

*Prawo o ruchu drogowym; policja.pl