Wróć na górę
Dzieci na drodze
02
09.2014

Dzieci na drodze

Wielu małych uczniów, chodzących do szkoły, codzienne przechodzi przez jezdnię. Co mogą zrobić rodzice, aby poprawić bezpieczeństwo swoich dzieci?

Warto wiedzieć

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo na drodze jest wiedza. Już najmniejsze dzieci powinny znać podstawowe zasady korzystania z dróg i utrwalać je przy każdej nadarzającej się okazji. Podstawowe zasady dotyczą:

  • wyboru odpowiedniego miejsca do przechodzenia przez ulicę (przejścia dla pieszych),
  • przechodzenia wyłącznie na zielonym świetle,
  • zachowania ostrożności na przejściu bez sygnalizacji świetlnej: zasada spoglądania w lewo, w prawo, a następnie jeszcze raz w lewo.

Warto pamiętać, że o ile w przypadku przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną nie jest wymagane dokładne rozejrzenie się, o tyle nawet przechodząc na zielonym świetle warto choćby pobieżnie ogarnąć wzrokiem drogę, co pozwoli uniknąć potrącenia przez samochód, którego kierowca nie dostrzegł czerwonego światła lub dokonuje skrętu w jezdnię, na której piesi mają zielone światło.

Widoczne z daleka

Oprócz wiedzy warto wyposażyć dziecko także w elementy odblaskowe. Są one szczególnie ważne po zmroku, kiedy światła mijania oświetlają drogę na najwyżej 50 metrów, a ubranego na czarno pieszego kierowca może dostrzec dopiero 20 metrów przed maską samochodu. Elementy odblaskowe zwiększają ten dystans do ponad 100 metrów.

Warto także dodać, że na mocy nowelizacji Prawa o Ruchu Drogowym od 31 sierpnia 2014 roku po zmroku każdy pieszy musi nosić odblaski. Za niestosowanie się do nowego prawa grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Gdy trzeba pomóc

Niestety nie zawsze można uniknąć wypadku, ale już najmłodszych można nauczyć wzywać pomoc przez telefon, gdy zajdzie taka potrzeba. Problemem dla dzieci nie jest obsługa urządzenia (najczęściej posługują się nim lepiej niż dorośli), ale informacje, które trzeba przekazać dyspozytorowi. Nie zaszkodzi kilka razy przećwiczyć z dzieckiem taką rozmowę.

Dzieci, które ukończyły już 10 lat, można nauczyć także zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, np. unieruchamiania złamanych kończyn lub resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Można się tego nauczyć za darmo w placówkach PCK.