Wróć na górę
Co rozprasza polskich kierowców?
14
02.2016

Co rozprasza polskich kierowców?

Ogólnopolskie badanie ankietowe dotyczące bezpieczeństwa kierowców, sprawdziło ichzachowania podczas: prowadzenia samochodu, przekraczaniu dozwolonej prędkości, jazdy po alkoholu oraz wypadków i kolizji*. Jakie wnioski możemy z niego wyciągnąć?

Muzyka, telefon, kawa

Czynnikiem, który najbardziej rozprasza kierowców w trakcie jazdy jest muzyka – ponad połowa ankietowanych słucha jej podczas prowadzenia auta. Następny jest telefon komórkowy – aż 13% respondentów rozmawia przez telefon komórkowy w trakcie jazdy, trzymając go w ręku. Co trzecia osoba korzysta z zestawu głośnomówiącego, a 12% badanych  z aplikacji na smartfony, 9% ankietowanych w trakcie drogi czyta smsy, a co 20 respondent oświadcza, że zdarza się mu pisać krótkie wiadomości tekstowe podczas prowadzenia auta. Najmniej osób (3%) stwierdziło, że podczas prowadzenia auta sprawdza jedynie pocztę
e-mail.

Część kierowców przyznaje słabość do kawy – 12% ankietowanych pije ją podczas jazdy. Badanie wykazało, że u miłośników „małej czarnej” zdecydowanie wzrasta ryzyko wypadku. Wśród osób, które w ciągu ostatniego roku spowodowały wypadek  dwa razy częściej niż wśród kierowców bezwypadkowych pojawiała się deklaracja o piciu kawy za kierownicą.

Wskazana krótka przerwa

Kierowcy są przeświadczeni, że konsumpcja za kierownicą nie zwiększa ryzyka wypadku, ale te badania pokazują, że jest dokładnie odwrotnie – tłumaczy Sandra Jedynak, ekspert ds. mediów społecznościowych Ergo Hestii. Do najbardziej niebezpiecznych zachowań za kierownicą kierowcy zaliczają wszelkie czynności związane z telefonem, takie jak pisanie i czytanie smsów, sprawdzanie poczty email czy rozmowa bez zestawu głośnomówiącego. Tymczasem picie kawy czy spożywanie posiłków może tak samo dekoncentrować za kierownicą. Pamiętajmy o tym zwłaszcza podczas dłuższych podróży. Zawsze lepiej zatrzymać się, robiąc krótką przerwę, podczas której możemy nie tylko rozprostować nogi, ale również zjeść lekki posiłek, czy napić się. – dodaje.

*Badanie zostało przeprowadzone we wrześniu 2015 r. przez TNS Polska na zlecenie Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia. Przeprowadzono 500 wywiadów z osobami posiadającymi prawo jazdy, które w ciągu ostatniego roku przynajmniej raz prowadziły samochód.

Źródło: Ergo Hestia