Dołącz do nas

News Car-sharing – wypożycz miejski samochód

31-03-2017

Car-sharing – wypożycz miejski samochód

System wypożyczania miejskich rowerów na dobre zadomowił się już w większości polskich miast. Już niedługo, tak jak teraz wypożyczamy rowery, będzie można wypożyczać... samochody. Warszawa w drugiej połowie 2017 roku zamierza wprowadzić usługę car-sharingu. 

Jak działa usługa car-sharingu?

Car-sharing to system do wypożyczania samochodów za pomocą strony internetowej lub dedykowanej aplikacji mobilnej. Na początku użytkownik musi dokonać rejestracji online oraz wybrać plan abonamentowy. Od tej chwili możne wypożyczać i oddawać samochody w dowolnym miejscu parkingowym (w niektórych europejskich miastach samochód należy zostawić jedynie w wyznaczonych do tego strefach). Opłata pobierana jest za minutę użytkowania pojazdu.

Car-sharing na świecie

Car-sharing rozpoczął się blisko 25 lat temu jako działalność niszowa, obecnie zaczyna stanowić usługę o charakterze powszechnym dla dużych obszarów miejskich. Usługi car-sharing funkcjonują już w większości dużych miast europejskich, szczególnie dobrze rozwinięte są w Niemczech, Francji, Hiszpanii i Włoszech, w większych miastach Kanady i USA. Rozwijają się również w Ameryce południowej, Australii i niektórych regionach Azji. Szacuje się, że liczba osób korzystających z takiego rozwiązania przekroczy w 2025 roku 36 mln.*

Jakie są zalety car-sharingu?

Jak wynika z danych raportu Frost & Sullivan, Future of Carsharing Market to 2025, usługa car-sharing umożliwia: ograniczanie liczby pojazdów (jedno auto może zastąpić nawet kilkanaście prywatnych) – po dołączeniu do usługi 25% użytkowników rezygnuje z zakupu własnego pojazdu.*

Ponadto car-sharing powoduje zmniejszenie problemu dostępności miejsc parkingowych oraz przyczynia się do redukcji emisji gazów, w tym cząstek odpowiedzialnych za powstawanie smogu.

*raport Frost & Sullivan, Future of Carsharing Market to 2025Komentarze