Wróć na górę
Bezpieczny bagaż
29
06.2015

Bezpieczny bagaż

Szykując się do letniego wyjazdu, warto zadbać o bezpieczeństwo podróży. Bagaże powinny być umieszczone tak, by nie naruszały stateczności pojazdu, nie zasłaniały drogi, świateł ani tablic rejestracyjnych. Samochód nie może też być przeładowany – zabrania się przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej zapisanej w dowodzie rejestracyjnym. 

Zabójcza siła

Nieodpowiednio umocowane przedmioty w kabinie samochodu lub bagażniku mogą stwarzać spore zagrożenie. Podczas gwałtownego hamowania przy prędkości 50km/h, wszystkie luźno umieszczone przedmioty przesuną się z pięćdziesięciokrotną siłą swojej naturalnej wagi. I tak, leżąca luzem na tylniej półce apteczka samochodowa ważąca 1 kg może stać się 50 kg ciężarem, a znajdująca się w bagażniku 20-kilogramowa torba uderzy w oparcie tylnej kanapy z siłą jednej tony!

Bezpiecznie, czyli jak?

Przede wszystkim należy zadbać, by w kabinie pasażerskiej wszystkie przedmioty zostały przymocowane, włożone do wnęk lub schowków. Unikajmy zostawiania rzeczy na desce rozdzielczej. Podczas przyspieszenia mogą spaść na podłogę, a co gorzej znaleźć się pod pedałami, rozpraszając kierowcę. Zagrożenie stanowią również przedmioty znajdujące się na tylnej półce auta. Podczas gwałtownego hamowania w mgnieniu oka przemieszczają się w kierunku przedniej szyby, uszkadzając wszystko, co napotkają na drodze.

Bagażnik

Pakowanie auta należy zawsze rozpoczynać od bagażnika. Przedmioty, które ważą najwięcej, układamy na samym dole, możliwie jak najbliżej oparcia tylnego fotela auta. Zabieg ten zminimalizuje siłę, z jaką przedmioty uderzą podczas nagłego hamowania,  środek ciężkości pojazdu nie zostanie podniesiony, a auto zachowa stabilność. Dodatkowo dla bezpieczeństwa możemy zapiąć pasy na tylnich siedzeniach oraz zamocować specjalną siatkę w bagażniku, która zabezpieczy nas przed wtargnięciem bagażu do środka kabiny pojazdu.

Bagaż na zewnątrz pojazdu

Kodeks drogowy dopuszcza przewożenie bagaży, które są niewymiarowe i wystają poza obrys auta. Możemy przewozić bagaż z uchyloną pokrywą bagażnika, pamiętając by tablica rejestracyjna oraz lampy pojazdu zostały widoczne. Bagaż natomiast nie może być wysunięty na odległość większą niż 0,5 m, a kierowca powinien oznaczyć go czerwoną chorągiewką o minimalnych wymiarach 50 x 50 cm, umieszczoną na najbardziej wystającej części bagażu.

Przewożąc rzeczy, które wystają poza boczne krawędzie auta, umieszczamy je tak, by łączna szerokość auta z bagażem nie przekraczała 2,55 m (w przypadku pojazdu o szerokości 2,55 m nie więcej niż 3 m). Oprócz tego mogą one wystawać maksymalnie po 23 cm z każdej strony auta. Oznaczamy je pomarańczową chorągiewką o minimalnych wymiarach 50 x 50 cm, umieszczoną przy najbardziej wystających krawędziach.