Wróć na górę
Bezpieczne lato
04
07.2014

Bezpieczne lato

Lato to okres, w którym dochodzi do największej liczby wypadków drogowych. Dobra pogoda i znakomita widoczność są idealnymi warunkami do podróży samochodem, jednak doświadczenie pokazuje, że są one jednocześnie najbardziej niebezpiecznymi okolicznościami jazdy.

Jak można przeczytać w raporcie „Wypadki drogowe w Polsce w 2013 roku” Komendy Głównej Policji, większość wypadków powodowanych jest przez kierujących pojazdami lub pieszych.

Kierowcy

Z policyjnych statystyk wynika, że większość wypadków ma miejsce w lipcu i w sierpniu między godzinami 14:00 a 18:00. Przy słonecznym niebie, suchej nawierzchni i dobrej widoczności zaczynamy czuć się pewnie za kółkiem. Czasami zbyt pewnie. Ponad 28% wypadków spowodowanych przez kierowców było efektem „niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze”. Jest to dość obszerne pojęcie i prędkość dostosowana do danych warunków wcale nie musi pokrywać się z prędkością dozwoloną przepisami. Wręcz przeciwnie – latem, kiedy wielu Polaków podróżuje, główne drogi krajowe mogą być bardziej zatłoczone niż zwykle. Lepiej zdjąć nogę z gazu i dotrzeć nad morze pół godziny później. Pamiętajmy, że w 100 wypadkach spowodowanych niedostosowaniem prędkości do warunków panujących na drodze życie traci średnio 12 osób.

Drugą najczęściej pojawiającą się przyczyną wypadków powodowanych przez kierowców jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Choć śmiertelność w takich wypadkach jest niższa niż w tych spowodowanych niedostosowaniem prędkości do warunków na drodze, to i tak w około co dwudziestym ginie człowiek.

Niebezpieczne sytuacje na drodze są także związane z nieprawidłowym zachowaniem wobec pieszych i niezachowaniem bezpiecznej odległości między pojazdami. Tych zdarzeń można uniknąć, zachowując szczególną ostrożność na skrzyżowaniach (tam najczęściej giną zarówno piesi, jak i pasażerowie samochodów, które brały udział w wypadkach spowodowanych nieustąpieniem pierwszeństwa) oraz zmniejszając prędkość (zwiększa się w ten sposób dystans do aut przed nami). Warto zauważyć, że w 2013 roku miały miejsce 24 wypadki spowodowane przez kierowców w wieku… do 6 lat. Rodzicom przypominamy: samochód nie jest zabawką i pod żadnym pozorem nie wolno pozostawiać dziecka samego w samochodzie, nawet, jeżeli jest ono obserwowane z zewnątrz pojazdu.

Piesi

Wypadki są z reguły znacznie bardziej niebezpieczne dla pieszych niż dla pasażerów samochodów. Dlatego też piesi powinni – dla swojego własnego bezpieczeństwa – zwrócić szczególną uwagę na to, czy nie stwarzają zagrożenia na drodze. Co drugie potrącenie, do którego doszło z winy pieszego, jest wynikiem wtargnięcia na jezdnię. Aby tego uniknąć, wystarczy przypomnieć sobie lekcję z przedszkola: spojrzenie w lewo, spojrzenie w prawo, spojrzenie w lewo, wejście na drogę (oczywiście, jeżeli jest to bezpieczne).

W policyjnych statystykach zaklasyfikowane są także wypadki, w których pieszy (z jakiejkolwiek przyczyny) stał lub leżał na drodze. Choć było ich dużo mniej niż jakichkolwiek innych zdarzeń, to mają one wysoki wskaźniki śmiertelności. Średnio co druga ofiara takiego wypadku umiera.

Analiza danych statystycznych prowadzi do wniosku, że zdecydowanej większości wypadków można uniknąć – wystarczy zwolnić i zachować większą ostrożność na drodze.