Wróć na górę
Dobre wiadomości dla kierowców tankujących samochody LPG
19
06.2017

Dobre wiadomości dla kierowców tankujących samochody LPG

Rośnie światowa produkcja, jak i konsumpcja płynnego gazu LPG. Eksperci z sektora paliwowego prognozują, że ten trend się utrzyma. W Polsce rodzima produkcja LPG odpowiada zaledwie za jedną piątą zapotrzebowania, dlatego odpowiedzią na rosnące potrzeby konsumpcyjne jest import tego surowca. Według prognoz wraz ze wzrostem produkcji najprawdopodobniej nastąpi obniżenie i stabilizacja cen gazu – to dobra informacja szczególnie dla kierowców tankujących LPG. 

– Rynek gazu płynnego na świecie rośnie i takiej tendencji możemy oczekiwać także w najbliższym okresie. Dla przykładu: wzrasta produkcja tego surowca w USA, gdzie gaz płynny jest związany z gazem łupkowym. Tymczasem zwiększenie wydobycia gazu łupkowego powoduje zwiększoną produkcję gazu LPG. Natomiast w przypadku możliwości eksportowych, to na Bliskim Wschodzie otwiera się Iran. Tak więc gazu pojawia się coraz więcej, ale rośnie też jego konsumpcja – mówi Sylwester Śmigiel, prezes Gaspol SA oraz członek prezydium Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.

Jak wynika z podsumowania POGP, w Polsce w ubiegłym roku:

  • konsumpcja gazu płynnego LPG wyniosła blisko 2,4 tys. ton,
  • konsumpcja gazu płynnego LPG była wyższa w ujęciu rocznym o 4,9%,
  • produkcja gazu płynnego wzrosła o 17,3%.

Stanowiło to jednak zaledwie 18,6% krajowego zapotrzebowania na ten surowiec. Dlatego głównym źródłem zaopatrzenia w płynny gaz są zagraniczne dostawy, głównie ze Wschodu – import surowca z Rosji stanowił w ubiegłym roku blisko dwie trzecie (59%) całości dostaw.

Jak podaje Polska Organizacja Gazu Płynnego, w 2016 roku ceny hurtowe propanu i butanu były w całej Europie niższe średnio o 14%. Wpłynęły na to przede wszystkim niższe notowania cen ropy naftowej. Także ceny hurtowe autogazu, kształtowane przez poziom cen zaopatrzeniowych, na wszystkich etapach dystrybucji utrzymywały się na relatywnie niskim poziomie. Dlatego ubiegły rok był pomyślny dla kierowców, którzy tankują samochody płynnym gazem LPG. W opinii analityków sektora paliwowego taki będzie również nadchodzący okres.

Gaz płynny nie odgrywa decydującej roli, jeśli chodzi o konsumpcję energii pierwotnej, zatem nie decyduje o cenach globalnych energii, jednak w niszach, gdzie jest on używany, np. motoryzacji, będzie można go kupować w stabilnych cenach – prognozuje Sylwester Śmigiel.
Źródło: Agencja Informacyjna Newseria Biznes