Wróć na górę
Czy samochód wymaga wypoczynku po urlopie?
31
08.2017

Czy samochód wymaga wypoczynku po urlopie?

Kilometry przejechane w okresie urlopowym mogą odbić się na kondycji auta, dlatego po powrocie z wakacyjnych wypraw warto sprawdzić jego stan techniczny. Jest to też dobra okazja do przeprowadzenia okresowego serwisowania przed zbliżającym się, wymagającym dla pojazdu, sezonem jesienno-zimowym.

Przed powrotem do codziennych obowiązków warto dokładnie sprawdzić stan techniczny samochodu, zwłaszcza jeśli mamy za sobą setki przejechanych kilometrów, niejednokrotnie w trudnych warunkach drogowych i atmosferycznych. Pomoc specjalisty będzie nieodzowna, jeśli podczas jazdy zaobserwowaliśmy np. drgania na kierownicy, ściąganie na boki lub dziwne dźwięki wydobywające się spod maski samochodu.

Co powinno zostać sprawdzone w aucie po wielokilometrowych podróżach, często po różnych nawierzchniach dróg?

Wysokie temperatury i postoje nie są dobre dla akumulatora, więc przed jesienią trzeba sprawdzić jego stan. Przede wszystkim zmierzmy napięcie akumulatora. Pamiętajmy, że z pomiarem należy odczekać co najmniej dwie godziny od wyłączenia silnika, aby był on wykonany na tzw. „stabilnym” akumulatorze. Naładowany akumulator ma napięcie co najmniej 12,5V. Podczas kontroli napięcia akumulatora sprawdźmy także jego stan zewnętrzny: jeżeli klemy są mocno brudne lub zaśniedziałe, może to utrudnić przepływ energii z i do akumulatora lub wywołać zwarcie. Należy je oczyścić z kurzu i innych zabrudzeń i zakonserwować wazeliną techniczną.

Profilaktycznie warto także sprawdzić pobór prądu w samochodzie w trakcie jego postoju. Wartość natężenia prądu pobieranego przez różne odbiorniki w samochodzie  w trakcie postoju, przewyższająca 0,05A, może również doprowadzić do rozładowania akumulatora. Natężenie postojowe można sprawdzić u każdego elektromechanika.

Jeżeli podczas dłuższej trasy, przy rozwijaniu większej prędkości, na kierownicy auta pojawiały się odczuwalne drgania, a nawet wibracje całego auta, należy wyważyć koła. Przy okazji wizyty w serwisie warto też poprosić o ocenę stanu ogumienia, gdyż przy pokonywaniu większej liczby kilometrów opony szybciej się zużywają i są narażone na większe ryzyko uszkodzeń mechanicznych, spowodowanych np. przez ostre kamienie.

Dobrze jest również sprawdzić poziom ciśnienia w oponach. Jest to szczególnie istotne, gdy podczas wakacji podróżowaliśmy z różnym obciążeniem auta. Utrzymywanie prawidłowego ciśnienia to gwarancja bezpieczeństwa.

Jeżeli podczas jazdy odczuwaliśmy mniejszą siłę hamowania lub słyszeliśmy nietypowe odgłosy podczas tego manewru, do listy elementów do skontrolowania dodajmy układ kierowniczy i hamulcowy.

Podczas dłuższej jazdy szybszemu zużyciu ulegają też płyny eksploatacyjne, dlatego po powrocie sprawdźmy ich poziom i uzupełnijmy ewentualne braki. Nieodpowiedni poziom oleju w silniku, płynu hamulcowego czy chłodniczego może spowodować uszkodzenie danego układu i stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Źródło: Premio