Dołącz do nas

Lista artykułów

 • Mamo, czy św. Mikołaj dojedzie? Porady

  Mamo, czy św. Mikołaj dojedzie?

  Gdyby św. Mikołaj rzeczywiście miał sanie zaprzężone w renifery, to być może nie byłoby problemu ze świątecznymi dostawami. Niestety współcześni Mikołajowie zazwyczaj korzystają z samochodów, a konie (okazjonalnie: renifery) mają pod maską. Jeśli zatem trzeba dostarczyć choinkę i prezenty na ostatnią chwilę, to warto, aby Mikołaj pamiętał o kilku ważnych rzeczach, by nie wyprzedziła go pierwsza gwiazdka.

 • Niewidzialne zagrożenie – uwaga na czarny lód! Porady

  Niewidzialne zagrożenie – uwaga na czarny lód!

  Wraz z pojawieniem się pierwszych przymrozków na drogach robi się niebezpiecznie – jezdnia może pokryć się tzw. czarnym lodem, czyli cienką, prawie niewidoczną warstwą zamarzniętej wody. Ponieważ trudno ją zauważyć, wzrasta ryzyko wpadnięcia w poślizg.

 • 2 warunki komfortu za kierownicą Porady

  2 warunki komfortu za kierownicą

  Bezpieczeństwo ruchu drogowego zależy w sposób szczególny od tego, czy kierowca jest w stanie odpowiednio sprawnie reagować na to, co dzieje się na drodze. Dlatego tak ważna jest jego pozycja za kierownicą. Duże znaczenie ma także odpowiedni ubiór i obuwie.

 • Opony – bezpieczne przez cały rok Porady

  Opony – bezpieczne przez cały rok

  Wraz z jesienią – ochłodzeniem, deszczem i warstwą (często poślizgową) opadłych liści przy poboczach dróg – zaczynamy zmieniać opony na zimowe. Przy tej okazji warto pomyśleć o tym, w jakie opony się wkrótce zaopatrzymy i jak powinniśmy o nie dbać, by jeździć z lepszą przyczepnością, czyli bezpieczniej.

   

 • Gdy kierowca patrzy, ale nie widzi Porady

  Gdy kierowca patrzy, ale nie widzi

  Kierowcy, którzy spowodowali wypadek z udziałem motocyklisty czy rowerzysty, niekiedy tłumaczą, że nie zauważyli dwukołowego pojazdu. Czy to tylko kiepska wymówka? Okazuje się, że nie zawsze. Jednym z możliwych wyjaśnień jest zjawisko „ślepoty pozauwagowej” (ang. „inattentional blindness"), które polega na tym, że kiedy człowiek koncentruje się na jednym zadaniu, przestaje reagować na inne bodźce wzrokowe, nawet jeśli dany obiekt pojawi się w centrum jego pola widzenia. Co to oznacza dla kierowców?