Dołącz do nas

Lista artykułów

 • Autem na narty – o czym pamiętać? Porady

  Autem na narty – o czym pamiętać?

  Okres zimowy to  sezon wyjazdów na narty. Jeżeli taka podróż ma odbyć się samochodem, warto zastanowić się nad sposobem przetransportowania nart, a także przygotować się do jazdy po stromym i zaśnieżonym terenie. Jeżeli wybieramy się za granicę, najlepiej sprawdzić obowiązujące przepisy dotyczące np. wymogu posiadania opon zimowych czy łańcuchów przeciwśniegowych.

 • Uwaga na TIR-y Porady

  Uwaga na TIR-y

  W pobliżu dużych samochodów ciężarowych, ze względu na ich rozmiary i masę oraz ograniczone pole widzenia kierowcy, należy zachować szczególną ostrożność. Jak postępować, gdy na sąsiednim pasie lub przed nami porusza się TIR?

 • Nie bój się parkować tyłem! Porady

  Nie bój się parkować tyłem!

  Wąskie miejsca postojowe na parkingach podziemnych, na przykład pod biurowcami czy galeriami handlowymi, to dla wielu kierowców prawdziwe wyzwanie. W takich przestrzeniach najlepiej parkować tyłem – ten manewr wymaga najmniejszej ilości miejsca. Na co zwrócić uwagę podczas jego wykonywania?

 • Nie obsługuj nawigacji w czasie jazdy! Porady

  Nie obsługuj nawigacji w czasie jazdy!

  Nawigacja satelitarna ułatwia życie rzeszy kierowców, pozwalając bez problemu poruszać się po nieznanych rejonach. Z drugiej strony korzystanie z takiego sprzętu w czasie jazdy może być przyczyną zagrożenia na drodze. Z badań wynika, że kierowcy na obsługę nawigacji poświęcają ok. 5% czasu podróży*, co daje trzy minuty podczas godzinnej trasy. Tymczasem do 10-30% wypadków w Europie dochodzi z powodu rozproszenia uwagi**. Jak więc mądrze używać tego rodzaju urządzeń?

 • Samochody z autopilotem wkrótce pojawią się na drogach News

  Samochody z autopilotem wkrótce pojawią się na drogach

  W ciągu kilku najbliższych lat na drogach mogą się pojawić pierwsze auta wyposażone w autopilota. Początkowo będą to samochody półautonomiczne, które wymagają nadzoru  człowieka. W Instytucie Transportu Samochodowego trwają badania nad momentem, w którym kierowca oddaje lub przejmuje kontrolę nad takim pojazdem.